sharonglass77 sharonglass77
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

The prices of slacks in five different stores are $29.95, $31.50, $25.45, $33.49, and x. find x if the average price of the slacks is $29.78

Respuesta :

gabyy56
gabyy56 gabyy56
  • 05-04-2018
x= 28.51

first you multiply average price by 5 which equals 148.9

then you subtract 29.95, 31.50, 25.45, and 33.49 from 148.9

which is 28.51
Answer Link

Otras preguntas

2. Discuss FOUR consequences of social problems on • the community ​
Determine the interval(s) on which the function is increasing and decreasing. (enter your answers using interval notation. if an answer does not exist, enter dn
Explain why the chemical composition of interstitial fluid is so critical to the normal functioning of the body's cells.
Mrs. henry purchased 6.3 gallons of gas for $15.75. how much did each gallon cost?
Smiles, friendly touches, shaking hands are all signs of __________ in western societies.
You walk for 6.44 km with at a constant velocity of 2.55 m/s due west, turn around, and then walk with an average velocity of 0.435 m/s due east.
While feeding a patient, the nurse puts the fork down on the tray and turns on the suction machine. why might the nurse perform this action?
economics, please help
If the diffusion rate of one crystal of potassium permanganate within a liquid is 240 mm/hour, predict how far one crystal of potassium permanganate would diffu
You walk for 6.44 km with at a constant velocity of 2.55 m/s due west, turn around, and then walk with an average velocity of 0.435 m/s due east.