monster403 monster403
  • 01-09-2022
  • Mathematics
contestada

Mrs. henry purchased 6.3 gallons of gas for $15.75. how much did each gallon cost?

Respuesta :

Yogeshkumari Yogeshkumari
  • 07-09-2022

The cost of each gallon of gas is equal to $2.5 as Mrs. Henry purchased 6.3 gallons of gas for $ 15.75.

As given in the question,

Gas purchased by Mrs. Henry at the cost of 6.3 gallons for $ 15.75.

As per given condition for cost we get,

6.3 gallons = $15.75

⇒ 1 gallon = ($ 15.75 ) / 6.3

⇒ 1 gallon = $ 2.5

Therefore, the cost of each gallon of gas is equal to $2.5 as Mrs. Henry purchased 6.3 gallons of gas for $ 15.75.

Learn more about cost here

brainly.com/question/15135554

#SPJ4

Answer Link

Otras preguntas

In Life in His Language, when Toni Morrison writes to James Baldwin about “the astonishing gift of your art and your friendship,” she is fulfilling what functio
Please can someone help me like right now .thank you so much !
identify properties used in each step in rewriting the polynomial expression (x+5)+3(a+(6x)y)
A Historian is writing about the amendment process in the united states. Which sentence is likely to be seen in his article?
rewrite 4% as a decimal
Which system helps to prevent microscopic infection and also regulates body temperature?
What is the purpose of homeostasis?
What impact was affirmative action designed to have?
Only Women and children can be victims of domestic violence
In which way did the Vietnam War and the Korean War end differently?