bridgetarviso bridgetarviso
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

kaylle and her mom went to the store for the school play they need 3 1/2 yards of string if each yard cost 4 dollars how much will 3 1/2 cost

Respuesta :

Qwerty115
Qwerty115 Qwerty115
  • 12-04-2024

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

Since we know that each yard of string costs 4 dollars, and that Kaylle and her mom need 3 1/2 yards of string total, we can:

- multiply 3 × 4 to get 12

Since 2 is 1/2 of 4, we can:

- add 12 + 2 = 14

3 1/2 yards of string will cost 14 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

Describe the difference between a head of state and a prime minister (or head of government). pleas help 90 points on the line
3 pounds of apples cost $8.37 how much each pound
Given r(x)= -5-x and s(x)=x²-8, which of the following is equivalent to t(x)=s(r(x))a) t(x)= x²+10x+17b) t(x)= -x²+3c) t(x)= -x²-13d) t(x)= x²-10x+3e) None of t
32 divided by 11 is it two or 10 Please help me
As a teenager,what is your stand on each of the following issues pretend in the poster?​
What is the square root of -3-4i??
helpppppppppppppp meeeeeeeeeee
Please show all your work along with the answer!
How do ozymandias and exposure compare (power of nature?
The extended family is where the parents and their children are the only ones living in the same residence or sharing the closest bonds. True False