dlewis26 dlewis26
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

3 pounds of apples cost $8.37 how much each pound

Respuesta :

kdu700
kdu700 kdu700
  • 13-02-2022

Answer:

$2.79 per pound of apple.

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{8.37}=\frac{1}{x}[/tex]

[tex]3x = 8.37[/tex]

[tex]x = 2.79[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

To find the area of a right triangle, multiply its base by its altitude. true false
If the cos of angle x is  and the triangle was dilated to be two times as big as the original, what would be the value of the cos of x for the dilated triangle?
3 times the sum of 1/3 of a number and 8 is 11
The Sun is the source of _____________ that warms the tropical waters to fuel _______________ in the Atlantic ocean. A) heat, winds B) wind, tsunamis C) light
570 divided by 94 what is the answer
What is the most accurate description of an ecosystem
To remove leaves and acorn in soil would it be filtration or distillation and why
I NEED HELP 1st TO ANSWER GETS BRAINLIEST Jazmin is completing an art project. She has two pieces of construction paper. The first piece is 44 inches wide and
Which additional word in the sentence should be capitalized? Sam is a sophomore at Marquette university. A. University B. Is C. Sophomore D. At
Connect East Africa’s geographic proximity to the Indian Ocean to its historic development. How might the region have developed differently if it were in an inl