myla94
myla94 myla94
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

You have $6.72 to buy apples for an apple crisp recipe. Apples cost $0.96 each. Write and solve an inequality that represents the number of apples you can buy

Respuesta :

xoaaliii
xoaaliii xoaaliii
  • 14-12-2021
$.96a=$6.72 I believe
Answer Link

Otras preguntas

what is the GCF of the terms of the polynomial. 44x5 + 16x3
Which ordered pair represents the x-intercept for the linear equation, 3y + 4x = 8?
How an elastic material can no longer be elastic but plastic instead?
Help I’m really stuck and need help fastttttttt!!!!!!!?
19) What is the molarity of a KOH solution if 200 ml of the solution contains 0.6 moles KOH?
many pathogenic bacteria species are becoming resistant to antibiotics. Explain how such adaptations can develop through the process of natural selection
Is Russia in Asia or Europe?
Read the following excerpt from Poe's "The Masque of the Red Death," and then answer the question. "Its pendulum swung to and fro with a dull, heavy, monoton
The fall of the Zhou dynasty began a period referred to as __________. a. Great Wealth and Prosperity period b. Revolution and Great Change period c. Warring St
four less than 5 times a number is equal to 6 more than 3 times a number