Nadira1010
Nadira1010 Nadira1010
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

please help me on this i really need your help

please help me on this i really need your help class=

Respuesta :

Podetola
Podetola Podetola
  • 03-03-2021

Answer: The unit rate is 16 miles per gallon

Step-by-step explanation:

464 miles for 29 gallons

? miles for 1 gallon

29x = 464

Divide both sides by 29

x = 16

Answer Link

Otras preguntas

-7(n+3)-8(1+8n)Find answer
Help Please!! I don't understand this!!Write an equation to solve the following. Show all your work, including the steps for solving the equation and checking
Congress instituted the Reconstruction Finance Corporation (RFC) to loan money to
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
A number, x, is 11 less than 3 times a smaller number, y,. The sum of the numbers is 24. solve for x and y
what did sunni Ali accomplish as king of songhai
force is measured in newtons, which is a derived unit. what is one newton in terms of the fundamental units of measurement
The framers of the Constitution granted legislative power to the
how many days in 50 years
75 is 15% of what number