charbakez
charbakez charbakez
  • 16-10-2014
  • Mathematics
contestada

If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. 

Respuesta :

macio06 macio06
  • 16-10-2014
If we know price of 10 pounds sack and we want to know price of 1 pound we have to just divide price of 10 by 10, so:
6.55=10=0.655
Now we can round it
0.655=0.66 because the last digit is 5.
Answer is 0.66
Answer Link

Otras preguntas

ANSWER ASAP PLSSS WILL GIVE BRAINLIEST "If we bring flowers," Marian began, and then fell silent.She had almost said that if Campfire Girls brought flowersto th
1 2 3 4 5 6 It is important to shop around for credit because banks and financial institution
Find the area of the figure. help asap!
balance the equation H2O +SO3 H2SO4
(The answer I put is the wrong answer)
2x + 4 help me please lol
Que tipo de palabra es al? Es un pronombre o un determinante o... Y de ser así, que tipo de pronombre, determinante... Es?
What are 2 ways Israelis control Palestinians living in the west bank?
graph the line y= -4x+7​
Need Help please ASAP Do you think the efforts on the Homefront implemented during WWII will be the same or different as those used in WWI? Why or why not?