angelfernandez488 angelfernandez488
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

please answer thank u i give brainliest to best answer

please answer thank u i give brainliest to best answer class=

Respuesta :

hannaht3544 hannaht3544
  • 13-12-2020

Answer:

A, B, C,

Step-by-step explanation:

Just use a calculator...?

a)

[tex]2^-^2*2^8=\frac{1}{2^2}*2^8=\frac{2^8}{2^2}=2^8^-^6=2^6=64\\[/tex]

b)

[tex]3^-^5*3^1=\frac{1}{3^5}*3=\frac{3}{243}=\frac{1}{81}[/tex]

c)

[tex]4^4*4^-^3=\frac{4^4}{4^3}=4^1=4[/tex]

d)

[tex]5^3*5^-^1=\frac{5^3}{5^1}=5^2=25[/tex]

e)

[tex]6^-^8*6^-^6=\frac{6^6}{6^8}=6^-^2=\frac{1}{6^2}=\frac{1}{36}[/tex]

f)

[tex]8^2*8^-^4=\frac{8^2}{8^4}=8^-^2=\frac{1}{8^2}=\frac{1}{64}[/tex]

Answer Link
blueivyemma blueivyemma
  • 13-12-2020
the answers are A B and C
Answer Link

Otras preguntas

13is 26% of what number
A member of a rich and powerful family.
The value of 63−−√ lies between which two consecutive integers?
Whay were nativists opposed to immigration? A. They feared that Americans would be forced to move to other countries B. They feared the loss of jobs and damage
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
Who led the way in sponsoring exploration for Portugal?
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
Kyle sells used cars. He is paid $14/hour plus and 8% commission on sales. What dollar amount of car sales must Kyle make to earn $1200 in a 38-h work week?
What are the solvents and solutes of shampoo
what did sunni Ali accomplish as king of songhai