hindswaguovx03u
hindswaguovx03u hindswaguovx03u
  • 15-10-2019
  • Mathematics
contestada

I need help with my math homework.

I need help with my math homework class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-10-2019

4. We can estimate the price per pound by rounding 14.5 up to 15, and rounding $25.52 to to $26. We can estimate that the price per pound is around $1.73

5. The price per pound of the beans is $1.76. To find the unit rate, you divide the price by the amount of the item. 25.52/14.5 = 1.76

6. Jeff walked 4.2 hours in total. 8.84/3.4 = 2.6

2.6 + 1.6 = 4.2

Answer Link

Otras preguntas

On a laboratory exam a student is asked to determine if the cell under a microscope are plant cell or animal cells. Where might the student look for
Beyond the large rocks at the far end of the beach is a small cave
What is one reason that roger williams wrote a key into the american language?
Which expression is equivalent to 36÷3+3 ? A. 22÷3⋅3 B. 3⋅22+3 C. 22+3⋅3 ​​ D. 3⋅22÷3
Anyone know this ???
600,000+80,000+4 in standard form
to solve x+11=23,Jasmine subtracted 11 from both sides of the equation. which property justifies this step?
Which of the following who emerged as a strong leader and organizer of colonial protests and public
In a typical monomeric protein, which level of structure is most highly conserved?
Four times the sum of a number and -3 is 4 more than twice the number. Write and solve an equation to find the number. show steps pls!!