kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

I AM DESPERATE FOR AN ANSWER 6-t+3t-4+2t
pythagorean theorem .review
PLEASE ANSWER A,B & C !!!!!!’nnn
Create an equivalent expression for 1.5 cubed over 1.3 raised to the fourth power all raised to the power of negative six. 1.3 squared over 1.5 cubed 1.3 to t
Solve the equation for y. Then find the value of y for each value of x. 3x - 7y = 13x; x = -1,0,1
PROBLEM -2 problem solving with fractions and percentages- can someone solve this please lisa has 36 pieces of jewellery in her case. 1/3 are necklaces, 1/4 ar
If someone can run3.5 mi in 20 minutes how far can he run in one hour ten minutes
The year is 2150, and the group of lonely travelers have been nomads for 5 years. Every morning they rise early, around 4:00 am to ensure that they get out befo
Four times the greater of two consecutive integers is 18 more than three times the lesser integer. What are the integers?
In a single republic, all the power surrendered by the people is submitted to the administration of a single government; and the usurpations are guarded against