coolboy121 coolboy121
  • 16-02-2016
  • Mathematics
contestada

you can buy 4 pounds of peaches for 5.96. what do 4 1/2 pounds of peaches cost

Respuesta :

Licorice02
Licorice02 Licorice02
  • 16-02-2016
$6.70

unit rate: 
5.96 divided by 4 = 1.49.
so then: 
1.49 x 4.5 = 6.70
Answer Link
britannylaurent
britannylaurent britannylaurent
  • 16-02-2016
it would be 5.96 then you would be divide 5.96 by 1/4
Answer Link

Otras preguntas

when is the first day of spring 2016
How did the Cuban Missile Crisis bring the US to the brink of war with USSR?
Some plastics are made from corn. These plastics are biodegradable. This means that plastics made from corn will _______________________ than regular plastic
cause and effect examples
the biggest cause of foodborne illness is
12x²-7x+10=0 by quadratic formula
which of the following traits was most important in enabling the first plants to move onto land?
how long does alcohol stay in the body
The United States hotly protested Stalin's actions in Poland, East Germany, and the rest of Eastern Europe as a violation of the "one world" principle of the At
What is 1/5 times 2/3?