awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

Only recently have we begun considering protecting out endangered shallow wetlands. Which adverb modifies another adverb? A. recently B.only C.endangered D.con
Pigment is the ____________________ a. ground up solids that contain color. b. surface a painting is created on. c. mixture of hue and water. d. liquid substanc
which of the following is produced by zygote fungi
A. We spent hours looking at the paintings by the French artists. B. We spent hours looking at the paintings by the France's artists. C. We spent hours look
Money that your company has in the bank in case of unexpected financial needs or in case sales slow down is called ____________. a. An asset fund b. A cash rese
what are 2 factors that prevents joints from rubbing and wearing down your bones
Alex walked 1 mile in 15 minutes Sally walked 3,520 yards in 24 minutes in miles per hour how much faster did sally walk than Alex
What is the value of x?
can u help me with this can u tell me the answers I'll give 11 points
1,000,000,000 multiplied by 10000