dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

8x-4 = 810 what is x
How is multiplying 3-2i by i^2 represented on the complex plane?
What of the following best describes Paris. A. Sanguine B.Melancholic C. Choleric D. Phlegmatic
f(x) = (x+5, g(x) = 3x; Find (f o g)(2).
what's the greatest common factor of 45x^5 and 60x^3​
The regular price of a book is $20.00. The bookstore is currently offering a 15% discount. What is the sale price of the book?
What does n(t) equal?
Solve the following system of equations using the elimination method. 2x + 4y = 10 –2x + y = –15 Question 10 options: A) (–2,7) B) (7,–1) C) (3,1) D) (8,–3)
If a system of linear equations has one solution, what is an importan feature of their graphed lines?
1. ESSENTIAL QUESTION How can youdetermine whether a linear, exponential,or quadratic function best models data?​