daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Hikers have noticed that a sealed bag of potato chips puffs up when taken to the top of a mountain. Suppose that at the valley floor below, the air pressure is
Humans, and other organisms that reproduce through sexual means, obtain approximately half of their DNA sequence from the father, and half from the mother. Thi
An automobile's radiator has a capacity of fifteen quarts, and it currently contains twelve quarts of a thirty percent antifreeze solution. How many quarts of p
If you burn 42.5 g of hydrogen and produce 3.80 × 102 g of water, how much oxygen reacted?
northern indias culture was changed by the migration of the what
Jeremiah scored 28 points in yesterday’s basketball game. He made a total of 17 baskets.Some of the baskets were field goals (worth two points) and the rest we
True or False: As the ice warms up, the molecules get more energy and move around more from place to place to form liquid water.
What are some good realistic fiction books for middle schoolers? I have to read four for school and I have no clue.
what did the land ordinance of 1785 said ?
Match each type of economy with its pattern of production. traditional- market- socialist- communist- equal results for everyone based on traditions and cust