LexyRomero
LexyRomero LexyRomero
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

26 lbs of onions cost $52. How many lbs of onions can you get with $8 ?

Respuesta :

juleshale juleshale
  • 03-04-2018
52/26 = 2
8/x = 2
8/4 = 2
the answer would be 4 lbs of onions
Answer Link
agaue agaue
  • 09-09-2018

Given :26 lbs of onions cost $52 .The question is asking us to find the quantity of onion that can be bought for $8.

Onions that can be bought in $52 is given as 26 lbs.

Amount of onions that can be bought in $1 will be 26 ÷52 = 1÷2  =0.5 lbs.

Amount of onions that can be bought in $8 is 0.5x8=4 lbs.

One can get 8 lbs of onions  with $8 .


Answer Link

Otras preguntas

Air bags are designed to deploy only under certain conditions, usually in the event of a __________.
People normally react negatively to anything labelled or regarded as being a new too of western imperialism.explain what you understand as western imperialism
what is the least common multiple of 8 and 14
Prepositions show all of the following type of relationship except
Supporters of the spoils system claimed it made government more efficient because like-minded individuals cooperated. Opponents claimed it made government less
Coal is the biggest source for _________. A).transportation B).gas stoves C).heating homes D).producing electricity
Whts the nearest tenth of .91
Which leader helped settle religious arguments and bring peace to india?
How can poor posture result in back pain
Lincoln promised the South that he would not interfere with slavery where it already existed. a. True b. False