longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

GERENTE Bienvenida a nuestra empresa. Desde hoy, usted se (1) (ocupar) del teléfono y me (2) (pasar) solamente las llamadas urgentes. SECRETARIA ¿Usted y yo (3)
Which equation can be used to find what percent 14 is of 125? A.. 125 = 14p b. 14 = 125p c. 14p = 125p d. 125(14) = p
(4Q) Describe how the graph is translated.
Azul has 4 green picks and no orange picks. You add orange picks so that there are 2 orange picks for every 1 green pick. How many picks are there now?
The triangle trade involved which of the following products A.rum B.wine C.whiskey
Solve the equation, , using the quadratic formula. Question 4 options: x = -1 or x = -1 or x = 2 x = 1 or x = 1 or
PLEASE HURRY I DONT HAVE MUCH TIME
Where was the battle of Long Island fought
If each type of paper is 1/4 of a whole sheet of paper how many steps can we make from threefull sheets of paper
in which area is composing for games different from composing for movies?