Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line HELP !
Samuel is in charge of ordering lunch..
Neil started a stamp collection with 12 stamps. Every week , he adds 4 more stamps to the collection. Which function? F represents the relationship between the
find the simplified product ^3 sqrt 9x^4 * ^3 sqrt 3x^8
What is the primary difference between Jefferson’s and Madison’s beliefs about the Bill of Rights? Jefferson believed that a bill of rights was unnecessary, whi
What way does renewable energy differ from nonrenewable energy?
In which section of nuclear fussion occurA. reactor vesselB. heat exchangerC. condenserD. cooling tower​
How was the cottage industry affected by the Industrial Revolution? Fewer goods were made by hand. More people worked at home. Fewer people worked in factories.
Select the correct answer. Which of these characters from Twelfth Night can be said to embody the theme of appearance versus reality? A. Malvolio B. Viola C.
Which was a major effect of the fall of Constantinople to the Ottoman Turks in 1453?