valeriemarlenep5lsjm
valeriemarlenep5lsjm valeriemarlenep5lsjm
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlottle brought packages of hot dogs for $4 each each package contains $8 hotdogs if she spends $16 on hotdogs how many hotdogs did she buy

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-03-2018
Divide total amount paid by price per package to find number of packages purchased.

$16 ÷ $4= 4 packages purchased

Then multiply number of purchased packages by number of hotdogs per pack.

4 * 8= 32 hotdogs

ANSWER:
32 hotdogs were purchased

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

What do the smell marks that ring-tailed lemur leave mean? 1) Females are coming into heat 2) How many offspring the individual has 3) Nothing 4) Territorial ma
A pilot cuts loose two fuel tanks in an effort to gain altitude. At the time of release, the plane was 120 m above the ground and traveling upward at 30° to the
Explain the local and global impacts of the public health topic of Chemical Manufacturing conundrum producing toxic chemicals of Sulfuric Acid and Sodium Hydrox
ayuda es para hoy ....​
Eight examples of words that stir up favorable reactions
In the poem, part of your ride, what are two examples of alliteration
Rewrite the expression 2(3 - 4k) as a difference
Which of the following are examples of economies of scale?a) Ford spent much on research and development to develop a new pick-up truck and now sells 500,000 of
What is a side effect of oral contraceptives? A. Breast tenderness B. Scarring in the uterus C. Loss of bone density D. Amenorrhea
The function of a child's behavior may be to _______________________________. a. anger someone b. get something c. avoid something d. All of the above e. Both B