chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help with this !!
why would the united states be interested in annexing texas? they had the texas ranger force they had resources and established trading partners they had no deb
I really need help on this question!!!!ASAP!!!!
Which line from "The Pardoner’s Tale best displays the Pardoner’s true attitude toward those who look to him for spiritual guidance?A. "...Them from it, I can b
A cab service charges its customers $60 for a 20 mile ride. Due to the increase in gas prices, a cab ride for 25 miles now costs $50 more than it would have at
2/7 divided 1/3 A.) 2/14 B.) 1/4 C.) 2/21 D.) 6/7
Alan bought a drink and 8 chicken wings for a total of $3.65 if the drink cost him $1.25 what was the cost for each individual chicken wing
what did austin accomplish with santa anna in mexico city?
British close Boston harbor and station troops in city
1. Which of the following best describes a central idea of the text? [RI.2] A. Experiments reveal that people's behavior is greatly influenced by their desire t