x999x x999x
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

24 loavs of bread cost $48. how much does 10 loaves cost

Respuesta :

tayloosinp4rkce
tayloosinp4rkce tayloosinp4rkce
  • 01-03-2018
let x =1 loave of bread 's cost

x=48÷24
=2
10 loaves cost
=10x
=10(2)
=20
Answer Link

Otras preguntas

An advantage of modular design is that product failures can be easier to diagnose and remedy compared to non-modular design. Which of the following options is c
Format: Title and required info included at the top of the first page. (1) Major sections titled, bolded, capitalized, and on left margin. (2) Length is between
Ejemplo de pensamiento incorrecto y falso
The nurse is preparing to administer 30 mEq of liquid potassium chloride (KCl) to an adult client. The label on the medication bottle reads 40 mEq of KCl per 15
q=√(5p²-1)²-2 find p in terms of q
It has been widely stated that people should 'pull themselves up by their bootstraps.' What does this statement mean? Consider concepts like meritocracy, classi
Which are the most likely results when a manager personalizes poor performance in an employee? 1) Decreased motivation 2) Decreased productivity 3) Decreased jo
Which doctrine makes the master liable for the actions of the servant?a) Respondeat superiorb) Vicarious liabilityc) Secondary liabilityd) None of the above
What do lead mobility wings (LMWs) provide?
Patient with urolithiasis with pain (colic) in the right flank and hyperparathyroidism. A. Administer IV fluids rapidly B. Ambulate the patient to promote stone