dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

is 1 yard greater than 1 meter
The golden ages of roman, byzantine , and ottman empire can be attributed in part to
which is shorter 4/5 of a millimeter or 3/5 of a meter
solve each system of equation by multiplying first. 1.) 2x+y=3 -x+3y=-12 2.) 6x+5y=19 2x+3y=5 3)2x+5y=16 -4x+3y=20
What is the best definition of plot
Which verb best completes the sentence? Some of the men ______ hoping to catch a lot of fish. a. had b. has been c. have been
How many ounces in a gallon?
Which of the following describes how schools in the South were affected by Jim Crow laws? A. The schools for white people were better than the schools for black
The circumference of the base of a cylindrical tank is 88m and it is 15m deep. Find how much litres of water can be filled in the tank?
Besides urination, the other methods for fluid loss from the body are __________.