chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

Red is the longest color of the visible spectrum T or F
What was the main purpose of the tar and feathering shown in this British caricature of the colonies
Given h(x)=3x--4, f(x)=-7+2, g(x)=9x+1 which of the following is equivalent to 2x+3
which scenario would most likely result in a disturbance in the great chain of being? a. a king divides land up unequally among his noblemen. b. a young man ma
A store owner makes a profit of $54 when he sells 9 jackets.How many jackets should he sell to make a profit of $270? jackets
The justification that the u.s. used to become involved in haiti in 1915 was the roosevelt corollary to __________. moral diplomacy dollar diplomacy the pendlet
8 + 2x + 5 - x = 2x + 3 x= ?
A(n) _____ is someone whose biological gender is ambiguous or uncertain, often having reproductive structures that may be partly male and partly female.
PLZ HELP!!! WILL GIVE BRAINLIST!!!!!!!!!Two number cubes are rolled. What is the probability that the first lands on 6 and the second lands on an odd number? En
Buildings are more dense than the surrounding air. This means that they have more _____ per volume than the air and will stay on the ground instead of floating