6979 6979
  • 16-02-2018
  • Mathematics
contestada

how to graph the relationship between the cost of apples and weight

how to graph the relationship between the cost of apples and weight class=

Respuesta :

Mistystar4881
Mistystar4881 Mistystar4881
  • 16-02-2018
So according to the information we have here, the slope is 2 because the grocer sells 2 pounds for $4, or 1 pound for $2.

That means that on the graph, for every pound more, the cost will go up 2. 
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

i need some help here plz
In which city is the oldest medical school in the u. S. ?.
I need help please,!!!!!!!!!!!!!!
Submit your age structure diagrams from the lesson; be sure you have correctly labeled each diagram. You had to create age structure diagrams for three countrie
Jarum loves to count . One day , Mr. Vorters dropped some cubes on Jarum's desk . As might be expected , Jarum began to count the cubes . He reported the follo
Which of the following is an accurate description of the United States of the 1920s? A. an era of restraint because of American loses following WWIB. a period o
“If Shaun simply goes down the ramp and up the other side, never turning, he would stay in one spot on the half-pipe, unable to complete his run.” According to
43.Which lines best complete the sentence? Select 3 options.Grendel, by John Gardner, is writtenin first person to show a single perspective.to tell an old stor
A. 8 B. 6 C. -70 D. -58
I am 3/2 as old as Paul. Ten years later, I will be 5/4 of Paul's age then. How old am I now? How old is Paul now?