HollyD
HollyD HollyD
  • 14-02-2018
  • Mathematics
contestada

if it cost $3.42 for 5 candy bars how much does one candy bar cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-02-2018
$3.42 / 5 = .684
one candy bar costs 684 cents
pls mark me brainliest
Answer Link
bobbyv2 bobbyv2
  • 14-02-2018
So it costs $3.42 for 5 candy bars. To find the price of one, we divide $3.42 by 5:

3.42 / 5 = $0.684

However you can't have 3 decimal places with money, so we round down the price to:
$0.68
Answer Link

Otras preguntas

If (on earth) an object falls 18m and loses 36J of GPE. What is the objects mass?
Where is Canada's population density highest?
What fraction is the same as seven tenths
What is the completely factored form of the expression 16x2 + 8x + 32?
Barb is making a bead necklace.She strings 1 white bead,then 3 blue beads,then 1 white bead,and so on.Write the numbers for the first eight beads that are white
subplots often involve ? A . the main series of events B . positive transitions in character relationships C . unimportant details that have no bearing on the
what's the difference between 8 848 and 10 911 meters
what is la petanque
equivalent fractions of 4/5
Which is larger, 4/7 or 2/3?