dcarlosaguirre9937 dcarlosaguirre9937
  • 12-02-2018
  • Mathematics
contestada

A 12-oz can of soda pop costs eighty-nine cents. a 2.00 l bottle of the same variety of soda pop costs $2.29. how many times more expensive it is to buy the 12-oz can of pop compared to buying it in a 2.00 l bottle?

Respuesta :

0ddb0y
0ddb0y 0ddb0y
  • 12-02-2018
a dollar and forty cents
Answer Link

Otras preguntas

Prehistoric remains of animals consist almost exclusively of bones and teeth. Why?
Which is one example of a response? A) Water lost from the lungs during breathing. B) Ivy growing around the pole of a fence. C) The angle of the sun changing
How could a place’s physical features impact its land use and economy?
HELP PLEASEEE! How is productivity measured in the United States?
Henry is making a recipe for biscuits. A recipe calls for 5/10 kilogram flour and 9/100 kilogram sugar . If Henry measures correctly and combines the two amoun
Carl wants to buy a television that costs $500, including taxes. To pay for the Television, he will use a payment plan that requires him to make a down payment
need help with this pls
What's the product of 713 and 82?
Which is the best SIMPLEST level of organization in a human being ?
A colorless, toxic, radioactive gas is called what