cxgjxxgch cxgjxxgch
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95. Write a system to represent the situation

Respuesta :

yeagin2000 yeagin2000
  • 04-01-2016
a=apples
b=bananas

a+b=10
a*0.95+b*1.10=9.95
Answer Link

Otras preguntas

i needs help somebody help me please.
a pump contains 0.5 L of air at 203kPa. You draw back on the piston of the pump until the pressure reads 25.4kPa. What is the volume of air in the pump? a. 0.2L
I need an answer for this question suppose the length of two strings or 10 cm and 17 cm describe how the names of these 2 cm compare
Luara is 5 years older than her sister Elisabeth. She figured out that in 4 years she will be two times older than Elisabeth. How old are they now?
Which type of bond is responsible for the attraction of one water molecule to another Hydrogen Ionic Covalent Metallic
Please help!!!!!!!!!
This building is MOST important to the followers of what religion? A) Buddhism B) Christianity C) Islam D) Judaism
state the process of photosynthesis as a chemical reaction
What is the purpose of a propaganda
What is RT? Please help show steps!!