mgreeneyesd3
mgreeneyesd3 mgreeneyesd3
  • 14-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $140 for 18ft squared

Respuesta :

hosh1zora
hosh1zora hosh1zora
  • 14-12-2015
well, if you divide 140 by 18 you get the unit rate/price. $7.78 is the rounded total!
Answer Link
growl
growl growl
  • 14-12-2015
Divide the money by the feet: 140/18. That equals $7.78 per foot
Answer Link

Otras preguntas

Need help with this only number 4
A gas station with only one gas pump employs the following policy: If a customer has to wait to buy the gasoline, the price is $3.50 per gallon. If she does not
how did the emancipation revolt impacted the planters​
— 3х – 2 = 13 One step equation
How many states border the Great Lakes
Plums Which ratio is not equivalent to the others? O 2 to 1 O 6 to 3 O 9 to 4 O 12 to 6
While walking along the river, Joshua thought of a brilliant idea for getting into the yacht business. Which idea-getieruur helped him arrive at this conclusion
what are properties of right triangles? 3 minimum.
What economic event led to the creation of the Federal Reserve?
Germany’s reparation payments caused: massive inflation Massive deflation Economic stability Increased freedom