maddytonett
maddytonett maddytonett
  • 13-12-2015
  • Mathematics
contestada

Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2015
The unit price of the can of peanuts is $0.9 per can
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-12-2015
To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts.

4.5/5= 0.9

So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts. 
Answer Link

Otras preguntas

witch is better study at morning or night ? and why
what were the major achievements of the second continental congress?
What is the purpose of the moon?
This problem is substitution. X^-2-9X^-1+18=0
find the sum of - 1/3 - 4/5
richard's estate is to be split equally among his five children. if his estate is worth $ 6 1 3 million, how much will each child inherit?
You can walk 1 1/2 miles in 12 hour. What is your average speed?
What is culture to you
if a dealer purchased a stove for 558.54, after a 46% trade discount, what is the dealers cost?
How do you find the perimeter of a box?