cjbrookshire cjbrookshire
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought. If 2 pounds cost $8.40, find the cost of 3.5 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-01-2018
well first of all you need to divide 8.40 by to to get 4.20 the you multiplie it by 3 to get 12.60 the you need to take 4.20 and divid it by 2 again for the .5 to get 2.10 the add it to the 12.60 to get 14.70 and there you have your answer which is $14.70
Answer Link

Otras preguntas

Jada had read 2/3 of a book . She has read 60 pages so far . How many pages are in the whole book?
When changing 67, 430,000 to scientific notation, how many places is the decimal point moved? ​
За +6+5а Can you write an equivalent expression by combining like terms.
Need help with this please.
Lucy separates a number of paintbrushes, x, into 2 equally sized groups. She claims that this is the same as making a group 1/2 the size of his original group.
what is Mattew Arnold’s attitude in the poem Dover Beach and relate it back to the content information?
A student observes a cell moving quickly through the water on a microscope slide. Which structure most directly creates energy for the cell to move? O cell wall
are 2y2 and -4y2 like or unlike terms?
What could be catagories of clothes for paper dolls?
PLS HELP ASAP I DONT HAVE TIME FOR THIS, IT ALSO DETECTS IF ITS RIGHT IR WRONG