scarey6558 scarey6558
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

Light bulbs usually cost $2.They are on sale for 0.50 of the regular price.What is the sale price? Is this a better price than if the sale price were 0.35 of the regular price?

Respuesta :

ndpndntma ndpndntma
  • 19-01-2018
$2.00×.50=$1.00
$2.00-$1.00=$1.00
$1.00 is .50 sale price this price is better.
$2.00×.35=$0.70
$2.00-$0.70=$1.30
$1.30 is .35 sale price
Answer Link

Otras preguntas

If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
Signs of Roman decline were manifested by agricultural and economic prosperity which undermined the values of Rome. the weakening of Rome's army which was force
Why should mass not be represented by an arrow?
simplify : 81s^2/36s^2
The sum of two numbers is 104 and one exceed the other by 10. What are the numbers?
To calculate the area of the front surface of a box,you (a) add the length to the height (b) add twice the length to twice the height ( c) multiply the length b
write the ratio as a fraction in simplest form. 16ft to 6yd
make a short dialogue about the introduction!
Why should mass not be represented by an arrow?
how did the constitution fix the problems for no executive branch?