duganjdawg97 duganjdawg97
  • 15-01-2018
  • Mathematics
contestada

If the unit price for watermelon is $0.24 per pound and Jared pays $1.68 for a watermelon, how many pounds does his watermelon weigh?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-01-2018
Do 1.68/ .24
The answer is 7 pounds
Answer Link
ndurairajownkpq
ndurairajownkpq ndurairajownkpq
  • 15-01-2018
to find this price we need to divide 1.68/0.24

the anwser is 7 


Therefore his watermelon is 7lbs


If you have anymore questions feel free to ask

Answer Link

Otras preguntas

how much does it cost to get your cartilage pierced
whos idea was this and what is the concept of it "That to secure these rights, Governments are instituted among Men..."
compare and contrast the curl-up and arm hang test
PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST!
30. The total cost of a sandwich, a glass of milk, and an apple is $3.50. The milk costs one and a half times as much as the apple. The sandwich costs $1.40 mor
Why did George Washington believe the Articles of Confederation were failing? Congress had no real power to direct the nation. The national government was banne
Can someone help me with my geometry
Nuclear fusion takes place in the center, or core, of the Sun. Temperatures there can reach 15,000,000 °C. Express this temperature in Kelvin.
The variable being measured is the ____. * 1 point a. dependent variable b. independent variable c. control d. constant
Translate the sentence into an inequality. The sum of a number times 5 and 17 is at least -20. Use the variable y for the unknown number.