kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

solve the quadratic equation by factoring. 7K^2-6k+3=3
hundreds is the same as 4 thousands
Would you say that early hunting/gathering cultures were based more on cooperation or competition? Justify your response
solve the quadratic equation by factoring. 7K^2-6k+3=3
The Constitution considered slaves as what percent of a free person?
Which two statements accurately describe the early history of lyric poetry? A.Lyric poetry was first composed in ancient Greece using the lyre. B.The ancient Ro
HELP URGENTWhich best describes the underlined words in this sentence? I am looking forward to the trip to the museum next week. -----------------------------
adam bought a box of fruit that weighed six and three eights if he brought asecond box that weighed 7and two fifth kilograms what is the combined weight of both
4.7:3.1 in simplest form please explain
a rational number between 2.6 and 2.7