daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

How is a cytoskeleton like your skeleton
What is the inverse of the function f(x) = x – 12?
What is a piggle in geometry
Michelle is building shelves for her room. She has a plank 137 inches long that she wants to cut into 7 shelves of equal length. The plank has jagged ends, so s
Who led the way in sponsoring exploration for Portugal?
how do you know whether to perform a linear regression or a quadratic regression for a given set of data
How would I solve 8 over 3 equals 24 over x
the width of a rectangle is one half its length. The perimeter of the rectangle is 54 cm. what are the width and length of the rectangle
what is 1/10 of 0.3?
which hemispheres lie on either side of the prime meridian