johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Nadine can send or receive a text message for 15 cents or get an unlimited number for 5 dollars. Write and solve an inequality to find how many messages she can
What is the numerator or denominator of 4/5
What is the numerator or denominator of 4/5
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
Why is RNA necessary to act as messenger?
What two major processes are involved in the oxygen cycle?
When was William Shakespeare born
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
What is two thirds minus six thirds