jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Answer please. ʕ•ﻌ•ʔ​
Jerome is suffering from depression and is undergoing treatment in which electric shocks are delivered to his brain. What type of therapy is he receiving? O psy
What's the difference between repetition and selection control structure.​
At powwows, dancers dance in?
What is the difference between an element and a compound? (p.s. it due in 5 mins ASAP so hurry.)
A banquet room is being carpeted. A floor plan of the room is shown below. Each unit represents 1 yard. The carpet costs $23.50 per square yard. How much will i
¿ Cuál es la ecuación de la circunferencia que pasa por punto (-4,2) y su diámetro es 8 ? Porfaaaa
Find the AREA plzzzzzz
What are some ways to rename a worksheet? Check all that apply. Click and drag the tab to the right, type the name, and press Enter Double-click the tab, type t
Given the function, check all transformations that occurred from the graph of the function y=x^2