lynetteleon99 lynetteleon99
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Dominic is buying candy by the pound. for every 10 pounds of candy he buys, he pays 12 dollars. how much does 1 pound of candy cost

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 12-12-2017
Divide 12 by 10.

12/10= 1.2 

1 pound of candy costs 1.2 dollars.

I hope this helps!

Brainliest answer is always appreciated!
Answer Link
naomi479xx
naomi479xx naomi479xx
  • 12-12-2017
You have to do a cross product!

10 pounds —> 12$
1 pound —> X$

(12 • 1) / 10 —> 12 / 10 = 1,20$

So 1 pound of candy costs 1,20$! :)
Answer Link

Otras preguntas

Joe continues to insist he can read, although it's apparent to Pip he knows only the letters "J" and "O." What does his insistence reveal about society? A.
All of the following are dangers of inhalant use except: A. euphoria B. headache C. depression D. difficulty thinking
25. What original treaty, signed by William McIntosh in 1825, ceded Creek lands for new lands in Indian Territory? A. Treaty of Doak's Stand B. Treaty of Dancin
What happened on April 22, 1915?
what 5 letter word has six left when you take 2 letters away
Suppose g(m) varies inversely with m and g(m)=3.5 when m=10. What is the value of m when g(m)=10?
How many times is the value of 6 in 3,620 than in 3,156?
the cowboys horse were very upset
Polygon ABCD is dilated by a scale factor of 2 with the center of dilation at the origin to create polygon A′B′C′D′. If the endpoints AB of are located at (0, -
20 POINTS!!!How could the five pillars of islam affect the life of a beliver and what are possible consequencesare solutions