alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

A young boy has been found, and police are trying to locate his family. They take a DNA sample from him and begin collecting DNA samples from families who have
What did the roman wear on their toga or tunic
from y^2+5y-7 subtract y^2-3y-4
How did the United States persuade Japanese leaders to sign a trade treaty ?
What is a kind of biochemical that does not dissolve in water and makes up cell walls fats oils and waxes?
With a 12 V battery, what is the voltage drop across each resistor? In a series circuit the voltage ( DIVIDES / DOES NOT DIVIDE ) across each resistor. The volt
Elena has 22 coins that equal$3.85. What are the coins? My lil sis needs help with this please help. Thank you
What underlying theme do the four molecular techniques share?
Which of the following bonds is the most polar in nature: (1) Cl2 (2) HCl (3) HBr (4) HI
Which is the entire verb phrase in this sentence? Couldn't he have been to the store and back by now? A. could have B. have been C. could have been D. couldn't