nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

why do sociologists use scientific methods of study in their investigations a) to ensure their results are considered stable and trustworthy b) to make it dif
To say that something is facing something else, we would use --- de. (2 points)
Which best describes the initial reaction of macbeth and his wife to the idea of murdering duncan
Divide 9x^2-21x-20 by x-1
Solve for t. −18=6t What is the answer? A −3 B −13 C 12 D 24
Day 3 please help i dont get it
There are two parts to a wave, the A) crest and the troughB) wavelength and baseC) frequency and speedD) crest and color
What are limitations of a conclusion? I am doing a science lab write-up and under the conclusion it asks for limitations of the conclusion. What does this mean?
What is hopkins trying to fix by spending money
This question is based on the following sentence: Dolly must clean up her room before she goes out. 2. In this sentence, what word begins the subordinate