herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

Which triangle’s area can be calculated using the trigonometric area formula?
Culture lag refers to a period of maladjustment as nonmaterial culture adapts to new material culture. a. True b. False
What are some factors that decrease to health care
Mac users find lists of commands
Logan's credit card bill indicate that he owes $470 he sent a check to the credit card company for $45 charge another 160 in merchandise and then pays off anoth
PLEASE HELP me please
which event exposed europeans to advances in science and mathematics eventually leading to the scientific revolution
What colony was purchased for the purpose of providing an outlet to the sea? 1. Delaware 2. New Jersey 3. Pennsylvania
Which of these would best help a reader understand why a tsunami forms?
Which of these was not a form of national currency in the 1800s?