herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

how many 2/3 cups servings are in a 4 cup container of food
Ellis Island was the first stop for many immigrants to America. a. simple c. complex b. compound d. compound-complex
The length of a rectangle is three times its width its perimeter is 24 cm find its area
Sometimes we can choose NOT to include a subject pronoun in a sentence because:___________________________.
there are 54 students in the marching band. they for equal rows, so that there are no fewer than 5 rows and no more than 10 students in each row. how many rows
What multiples of 4 are not factors of 48?
when you turn on a lamp electric energy changes to?
What determines that an element is a metal? a. the magnitude of its charge c. when it is a Group A element b. the molecules that it forms d. its position in
A Candy contains 300 pieces of which 28% are wet how many pieces are red
How do you draw a electron dot diagram