koalalover215
koalalover215 koalalover215
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip. If she bought 4 cans of fuel, how much did she pay for each can?

Respuesta :

calubsayer calubsayer
  • 14-11-2017
The answer is $5.99...$23.96 divided by 4 is $5.99
Answer Link
chisnau chisnau
  • 23-08-2019

Answer:

Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Step-by-step explanation:

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip.

Total number of cans of cooking fuel bought = 4

So, the cost of each can = [tex]\frac{23.96}{4}=5.99[/tex] dollars

Hence, Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would you expect to see in a family that carries an X-linked recessive trait? (50 points, I’ll give brainliest)
After reading the short story "Bile", by Christine Lee Zilka, What is the overall tone of the text?
What states wanted qual representation in the congress vote?
Which precesses do all living organisms use to maintain homeostasis
Given: △АВС, m∠ACB = 90° CD ⊥ AB , m∠ACD = 30°, AC = 8 cm Find: BD
I figured out the other one can anyone help with this one I got 25% and it’s definitely not the answer
Please help me in this
Which of the following are found in DNA and RNA? A. Phosphate groups, guanine, and cytosine B. deoxyribose, phosphate groups, guanine C. Phosphate groups, guani
The purpose of an illusion ward is to keep
What is the best definition of “government” A: the power to enforce rules B: an official member of a country C: the group responsible for making and enforcing