jordynnn1 jordynnn1
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

ricoprs123
ricoprs123 ricoprs123
  • 13-11-2017
$240 dollars is the answer
Answer Link
kaileefunk kaileefunk
  • 13-11-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE HELP IM SO CUNFUSED
Yoo how yall doinnnnn
PLEASE HELP. BRAINLIEST.
The author uses commas in the sentence below because... * Veterans Day is a way to remember the courageous who served in the military, were, wounded, or were ki
help me please i'm dumb
The area of a rectangle is 5/6 square foot. The width is 2/3 foot. How many times greater is the length than the width? Write your answer in simplest form.
Sandy bought a pair of shoes on sale for 40% off the original price and an additional 25% off the discount price. If the shoes originally cost $60, what was the
The largest coral reef in the world is in Mexico New Zealand O Hawaii Australia​
Consider diodes in a rectifier circuit. Input voltage is sinusoidal with a peak of +/-10 V. Diode drop is 0.7 V. What is the PIV for each type rectifier
In which climate zone can you grow sugarcane, pineapples, and rice? tierra fria tierra templada tierra caliente