ThoraVenturella
ThoraVenturella ThoraVenturella
  • 13-10-2015
  • Mathematics
contestada

If five pounds of potatoes cost $3.45, then 2 lb cost $.89.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-10-2015
if this a true or false question, that is false you will see that 2 lbs of potatos cost $1.38 (:

Answer Link
Adrew
Adrew Adrew
  • 13-10-2015
False. $3.45 divided by 5 times two equals $1.38 not $.89
Answer Link

Otras preguntas

3 ways in which employment will minimize emotional stress ​
Cos 20°. Cos10°+cos20°. Cos80°​
The equations of two lines are y = -x - 6 and 2x - 3y = -2. What is the value of the y in the solution for this system of linear equations?
Three items were bought at a car boot sale. Item A Mass = 42 grams Volume = 2 cm Item B Mass = 87.5 grams Volume = 5 cm Item C Mass = 147 grams Volume = 7 cm Th
Please help will give BRAINLIEST
Square OPQR is inscribed in triangle ABC. The areas of △AOR, △BOP, △CRQ are 1, 3, and 1, respectively. What is the area of square OPQR?
given that two vectors A=i,2j-2k and B=6i+3j+2k find A +B​
"sometimes conflict can be healthy" critically discuss this statement​
describe the formation of relief rainfall​
Suggest why energy from the sun flows in one direction while materials are cycle within an ecosystem ​