Baileynicole085
Baileynicole085 Baileynicole085
  • 13-10-2015
  • Mathematics
contestada

Mr McKay bought b boxes of crackers for $3 each and p pounds of cheese for $4 per pound. How much did he spend in all.

Respuesta :

ZackFry
ZackFry ZackFry
  • 13-10-2015
In normal circumstances, you would multiply the amount of boxes by 3, and the amount of pounds by 4.  So you do the same here: 
3b + 4p

Mr McKay spent 3b + 4b in total 
Answer Link

Otras preguntas

Sasha brought chocolate and vanilla cupcakes to school for her birthday. 90 students decided to take a cupcake, and 9 of them picked vanilla. What percentage of
The _____ approach is an evidence-based method that draws on observation and experimentation.
answer correctly pls Shaun and Trudy are selling raffle tickets. So far, Shaun has sold x tickets. Trudy has sold 3 more tickets than half the number of ticket
Graph the line. y = 2x-5
Highlight the adjective clause in the sentence below. Moshe, who has written music for other schools, wrote the music for our class play.
Please help I am confused in both of the boxes the answer choices are 1 - 10
How do I mark brainlyist
The right triangle on the right is a scaled copy of the right triangle on the left. Identify the scale factor. Express your answer in simplest form. 56 16 16 56
Hi I don't know if im putting the answer in wrong but it keeps saying its wrong for the rate of change question but for the slope question it keeps saying its w
Which of the following equations, in its simplest form, will be equivalent to 3x + 2 + (–5)? A. 2 + 3x + 5 B. x – 1 + x – 2 + x C. –3 – 3x – 1 + x D. 3 – 3x