kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x in the inequality. -8x 4 < -4
HELPPP LOOK AT THE PHOTO (pls dont just put a random answer and tell me how to solve if you want) BUT HELPP
What percentage of £1 is 23p?​
PLEASE HELP ASAP!! Select the correct answer. Micah took out a student loan for $20,000, which began accruing interest immediately. He has chosen not to begin
What is a comprehensive clinical vocabulary designed to encompass all terms used in health care?
Alejandro read 40 pages in 60 minutes. What is his unit rate in pages per minutes
f(x) = x^3 -4x^2 -25x + 100 find real root and determine the multiplicity of each
make z subject of formulae.[tex]r = az + \frac{3z}{2} [/tex]​
Please help !! Trigonometric ratios
Write the following in standard form Show your work. -9x + 6 = 3y