nicholasalessan
nicholasalessan nicholasalessan
  • 16-10-2017
  • Mathematics
contestada

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas costs $6.95, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

raegahagan
raegahagan raegahagan
  • 16-10-2017
2.25 dollars for each tube of paint. you just have to divide 18 and 8
Answer Link
leviryanbarnes leviryanbarnes
  • 16-10-2017
24.95-6.95=18/8=$2.25
Answer Link

Otras preguntas

Baker university hired its first coachj in?
What Is the Connection Between Sulfuric Acid and Hydrochloric Acid?
Which object would best be identified by a periodic Doppler shift in a star's spectrum along with a dip in the stars light intensity? a black hole a nebula a co
the resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
What is the simplified answer to the problem 9+5r-9r??
If 5x^2 - 15x = 0 and x ≠ 0, find the value of x. (A) -10 (B) -3 (C) 10 (D) 5 (E) 3
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
the measure of distance from one point to another is?
how are airplanes artificially pressurized?
What restriction may be necessary to the domain and range of linear equations?