sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?

Respuesta :

kimcheung0202oxv7ef
kimcheung0202oxv7ef kimcheung0202oxv7ef
  • 15-10-2017
4 dozen equals to 48 pieces
48 ÷ 16 = 3
Therefore, the cost for 4 dozen oranges is $3
Answer Link

Otras preguntas

Estimate how many times larger 4 x 1015 is than 19 x 1012.
Decide whether the sentence below contains a misplaced and/or dangling modifier or no error. Having flipped the canoe, all the camping gear was lost in the rive
1/2(15)(13+17) Whats the answer?
President Andrew Jackson used his influence to encourage Congress to pass the Indian Removal Act of 1830. What was the result of the Indian Removal Act?
according to the world on turtle's back how did the Iroquois view women
What divides Antarctica into two regions? a. The Ross Sea b. The Antarctic Peninsula c. The Weddell Sea d. The Transantarctic Mountains
During what meeting did the delegates request each state write a constitution? a. First Continental Congress b. Second Continental Congress c. Philadelphia C
state four challenges you will have to face when you working / studying away from home
Which of the leaders would be considered the most anti-revolutionary?
what is the answer of 10 minus -3