chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

Eight more than the quotient of a number and 7 is equal to 2
One purpose of contract law is to determine which agreements are worthy of legal enforcement.
Simplify the expression.
The pH of a solution is 2.60. What is the [H3O+] for the solution?
predict the reactivity of trypsin, in terms of percent maximum activity, at pH 14.
Given the figure below, find the values of x and z. (13x – 82) °
Which answer best describes Andrew Jackson's view on federal funding of state improvement projects? (5 points) Jackson felt that federal funding of state projec
Help!!! Find the center and radius of the circle with the equation (x-4)²+(y+6)²=16
what parts make up the complete embryo?
The pH of a solution is 2.60. What is the [H3O+] for the solution?