llamabutt13 llamabutt13
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

how to find the unit price of a six pack for 2.99

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 15-09-2015
6 pack for 2.99

Divide both numbers by 6

1 pack for 0.50

Hope that helped :)
Answer Link
Countrygirl4life
Countrygirl4life Countrygirl4life
  • 15-09-2015
Divide 2.99 by six and you get .498 but you would round it to the nearst hundreth because it is money so it would really be
.50.

So that means that for each ( what ever it is in the six pack) are $0.50
Answer Link

Otras preguntas

answer asap no wrong answers
Mention and discuss five and financial assistance to study further available for those students who cannot afford​
4 Which of the following is the importance ofmitosis?manakah adalah​
4 What is the equation of the line shown on the graph? A y = -3x - 3 B. y = 2 x - 3 C y = 2x + 3 D none of these Explanation pls and dont just put anything down
Which sentence represents the area of a square? F. length x width=A G. (length x width) x 2 A H. length + length + width + width = A I. (length + length) x (wid
Watch the video on being a Nurse Midwife, then watch the video on the Role of a Doula. In 1-2 well developed paragraphs explain what a certified nurse midwife a
What are the advantages and disadvantages of dribbling in basketball? List 3 advantages and 3 disadvantages
Convert the decimal 0.92 to a fraction. 83 9 83 100 83 90
The soldiers of Japan were modeled after which empires soldiers?
Describe an experiment step by step to show that carbon dioxide is needed by a plant in order to make starch.​