kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression 53 + 3(5 − 3). 137 131 27 21 Question 4
How does the following portion of Susan B. Anthony's speech support her argument? The preamble of the Federal Constitution says: We, the people of the United St
how many grams of O2 are produced when 0.065 mol of water decompose ?
What adjective is better beautiful or lovely
I have a suggestion for brainly, You guys need more subjects. Music geology astronomy designing Whoever thinks of something good I will give he/she brainly.
Accurately Punctuate Written Text Using Colons & Semicolons Select the three incorrectly used colons and semi-colons in the extract below. There are many di
A firm has forecasted sales of $4,500 in April, $3,000 in May, and $5,000 in June. All sales are on credit. 30% is collected in the month of the sale, and the r
what are network services?​
A sample of 10K gold contains the following: 10.0g gold, 4.0g silver, 5.0g copper, and 5.0g nickel. What is the percent gold in the sample?
What is the best way for a plaintiff to establish legal liability for a CPA: Question 47 options: Prove the CPA made an untrue statement Demonstrate shortcoming